Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
Ädelstenar Safirer
ROSA SAFIRER, 9 st, behandlade, ovalslipade, ca 7,60 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, 18K guld, cabochoonslipade ametister, Stockholm 1964, längd 20 cm, vikt 27 g, slitage på ametister.
BROSCH, silver, natursten, 2 löv, Silvercarlson, Stockholm 1956, mått 62 x 41 mm, vikt 20,0 g.
Silver Fat
COASTER, silver, bakelit, motiv av Neptunus, GAB, Stockholm 1951, diameter 122 mm, vikt 125,0 g, mindre bucklor.
KLACKRING, 14K guld, onyx, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca Cr(bruna serien)/P, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g, något skev ringskena.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/VS, mått 24 x 15 mm, vikt 15,8 g.