Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
RING, 18K guld/silver, 12 brilljantslipade diamanter, vita - och flerfärgade behandlade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 2009, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g.
Smycken Diadem
TIARA, förgyllt sterlingsilver, caméer, höjd 33-45 mm, vikt 61,6 g, några caméer skadade, limrester.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,23 ct, längd 45 cm, nagg på kuletten, en sten saknas, porösitet i guldet på baksidan av hänget, vikt 6,5 g
ARMRING, 14K guld, nefrit, öppningsbar, innermått ca 17 cm, säkerhetskedja, vikt 28,5 g.
STÄMPEL, försilvrad, jugend, C.G. Hallberg, monogram SA, höjd 89 mm, vikt 85,4 g, slitage.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd på kedjan 45 cm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner, 58 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, höjd 25 mm, huggies, vikt 4,9 g, 1 huggies stänger dåligt.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade ametister, 40 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 9 mm, stift, vikt 2,8 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalslipad ametist, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 18 mm, vikt 2,1 g.
BENGT HALLBERG, ring, 18K guld, grön syntetisk spinell, Köping 1962, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 3,9-8,4 mm, lås i 18K guld/vitguld, 2 rosenstenar, ametist, längd 55 cm, knutet, vikt 17,8 g.
COLLIER, 18K guld/silver, odlade pärlor, kalcedon, lapis lazuli, Zete Lundin, längd 45 cm, vikt 69,3 g, några pärlor med slitage.
LORDRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 20,25 mm, vikt 6,6 g, 2 diamanter med nagg på kuletten.
ARMRING, sterlingsilver, bärnsten, Hermann Siersbol, Danmark, stl 5,5x5,0 cm, vikt 33,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,4 mm, 2 ovalslipade blå safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,005 ctv, höjd 14 mm, stift, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, lås i silver, längd 70 cm, knutet, vikt 36,1 g, i behov av omträdning.