Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
RING, 14K vitguld, safirer, 40 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3 g.
RING, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca Cr/P, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g.
RING, 14K vitguld, ovalslipad safir, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, höjd 12 mm, vikt 2,6 g, PÅHÄNGEN, 14K, 2 ovalslipade safirer, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, vikt 1,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, höjd 14 mm, vikt 3,9 g, stift/clips.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och äldre briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca W-Cr/VS, stl 20,5 mm, vikt 4,2 g, diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, vikt 1,0 g, stift.
RING, 18K guld/platina, safirer, rosenslipade diamanter, Frankrike, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K guld, odlad pärla, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, öppningsbar ögla, höjd 21 mm, vikt 3,6 g.
PÄRCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor ca 7,5-8 mm, längd 42 cm, vikt 38,6 g, dobbar som passar Lynggaard, ej knutet.
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, oval blandslipning, 2,13 ct, ca 7,6 x 5,5 x 5,8 mm, djup paviljong, naturlig hålighet under rondisten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 38 cm, 4,1 g, en diamnat saknas.