Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, en klo saknas, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Ca/SI, stl 16,25 mm, vikt 2 4 g, nagg och natutaler, slitna klor.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16 mm, 2,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,10 mm, lås i 18K vitguld, odlade vita och svarta sötvattenspärlor, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, en diamant saknas, bajonettlås, längd 45 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,9 g, saknar snurrebussar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, diamant med nagg och skador.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 4,5 x 5,5 mm, vikt 1,8 g, enstaka diamanter har nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75+ mm, vikt 3,0 g
RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Cr-TCa/VS, storlek 16,5+ mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca Cr-Cape/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca Cr/VS, längd 41/44 cm, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75+ mm, vikt 3,9 g