Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,25 mm, safirer 0,43 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, höjd 14 mm, vikt 2,2 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, odlade sötvattenspärlor, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, höjd 22 mm, vikt 3,2 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11x8,75 mm, höjd 22 mm, vikt 3,1 g, krok.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, gul/orangea safirer 0,56 ctv, 2 åttkantslipade diamanter 0,02 ctv, höjd 16 mm, vikt 2,2 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i sterlingsilver, delvis förgyllt, längd 41 cm, vikt 28 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 18K vitguld, 5 trapetsslipade safirer ca 0,82 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, längd 38 cm, vikt 9,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer 3,3 mm i diameter, stift, vikt 1,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-CA/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, hjärtslipad citrin, Carl Nyströmer, Stockholm 1957, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 9 mm, huggies, vikt 0,8 g.
ALLIANSRING, platina, 23 åttkantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, en diamant är skadad.
RING, titan, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 7,1 g, nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 2,4 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,96 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 8,1 g, smaragden med kraftigt slitage.
RING, 18K guld, sockertoppslipad safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, Kristiansstad 1892, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, slitna klor, diamanter med små nagg, safir med inneslutning som når ytan.