Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
RING, 23/18K guld, 3 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,25 mm, vikt 16,2 g, gravyr.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ct, Stigbert, Engelbert, längd 51 cm, vikt 6,1 g,
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,51 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, gravyr Birgitta 16 8 73.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor, doserade, ca 3 - 7,5 mm, lås i silver, längd 46 cm.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, stl 17,5 mm, signerad Stigbert, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, Topas, ametist, turmalin, akvamarin, granat, citrin, peridot, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, höjd 20 mm, vikt 2,4 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, även pärlor från en trasig pärlcollier, total vikt 29,8 g.
RING, 23K och 18K guld, mörkblå safir, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-CrVSI-P, stl ca 17+ mm, vikt 7,2 g, nagg på safiren, gravyr.
BROSCH/HÄNGE, låghaltigt guld, silver, rosenslipade diamanter, pärla, höjd 4 cm, vikt 12,4 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, platina, opal, rosenslipade diamanter, stl ca 15,75 mm, vikt 2,6 g, fransk importstämpel, skadad, skev ringskena, opalen är sliten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 3 blå topaser 1,05 ctv, 2 peridoter 0,32 ctv, 4 briljantslipade diamanter 0,02 ctv, längd 40-42 cm, vikt 2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, pendel, 8 rubiner ca 0,34 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-Cr(H-J)/P1, ställbar längd till 45 cm, vikt 6,8 g, enstaka diamant med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, briolettslipade ametiser och topaser, kedjans längd 40 cm, vikt 6,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, vikt 3,2 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, höjd 36 mm, vikt 2,1 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,25 mm, gröna safirer 0,64 ctv, åttkantslipade diamanter 0,02 ctv, höjd 16 mm, vikt 2,1 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, höjd 16 mm, vikt 2,3 g, stift.