161 - 180 av 303
1...8910...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 26 mm, flexmodell, vikt 6,8 g.

Utrop: 13 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 74 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,3 g.

Utrop: 28 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 10 600 kr

ENSTENSRING, 18K guld, antikslipad diamant diamant 0,95 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/VS2, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g, diamant med liten skada samt naturaler.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 2,1 g.

Utrop: 6 500 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, kaffekanna, silver, på fyra fötter, lock med knopp i form av en fasan, blad och blomornament, Stockholm 1839, höjd 24 cm, vikt 1098,6 g, hänkeln något lös.

Utrop: 6 600 kr

HALSKEDJA, 18K guld, figarolänk, ihålig, längd 88 cm, vikt 38,3 g.

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder ca 0,87 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/P, 6,8-8,5 mm, vikt 2,1 g, stift.

7 100 kr

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,06 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,8 g, stift.

6 300 kr

Utrop: 7 000 kr

COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, varav mittstenen ca 0,10 ct, ca TW-W/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 000 kr

BESTICKSERVIS, 24 delar, silver, modell Rosenholm 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 matskedar, 6 kaffeskedar, Gense, i linda.

Utrop: 7 700 kr

HELALLIANSRING, platina, 31 franskslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g, slitage, 2 diamanter med skador, ett fåtal med nagg.

14 000 kr

Utrop: 6 600 kr

MIKIMOTO, manschettknappar, 18K vitguld, 4 odlade pärlor ca 5,5 mm, pärlemor, diameter 15 mm, vikt 11,8 g, originaletui.

Utrop: 6 400 kr

COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, kors 12 x 9 mm, kedja 41/43 cm, vikt 2,2 g.

3 900 kr

Utrop: 4 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turkoser, 130 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-Ca/VS-P, höjd 68 mm, vikt 38,2 g, clips, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 33 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,33 ct, ca Light Yellow/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 16,25 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 11 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade pärlor ca 6,2 mm, lås i 18K vitguld med åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, smaragder, längd 46-49 cm, knutet, vikt 69,2 g, några smaragder med nagg, 1 del saknas på låset.

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ct, ca TW/SI, stl 15 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 6 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,0 g.

10 000 kr

Utrop: 11 200 kr

RING, platina, antikslipad diamant ca 1,60 ct, ca Ca(M)/SI2, 8 briljantslipad diamant ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/SI, Stockholm 1938, stl 17 mm, vikt 2,8 g, skadad samt med nagg.

Utrop: 22 000 kr