Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, storleksändrad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 0,67 ct, brun/P2, 16 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g, skada på rondist.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 6,28 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,6 g, ett fåtal diamanter har nagg vid kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,09 ctv enligt gravyr, ca Light Brown-Light Brownish Yellow/SI-P, längd 16 cm, vikt 5,8 g, några diamanter med nagg.
BROSCH, blomma, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 64 mm, vikt 13.6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, månsten, C.G Hallberg, Stockholm 1923, mått 17x9 mm, vikt 7,8 g, originaletui.
COLLIER, 18K guld, malakit, odlade pärlor, kulor i 18K guld, längd 88 cm, vikt 102,1 g.
ARMBAND, 18K guld, 5 ovalslipade safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd 18 cm, vikt 17,3 g.
ARMRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W-Cr/VS-SI, diameter 8 cm, vikt 19,4 g, svaga fattningar, slitage, i behov av rodinering.
BROSCH, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr/VS-SI, mått 30x55 cm, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-LY/SI, höjd 23 mm, vikt 4,5 g, stift.
RING, orm, 18K guld, rubin och safir, Stockholm 1919, stl 14,75 mm, vikt 14,2 g, en safir saknas.