Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS, vikt 7,1 g, clips.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
BROSCH, 18K guld, syntetisk safir, grönt glas, vit topas, Stockholm, längd 52 mm, vikt 5,8 g, nagg på glasstenarna.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, blå emalj, Johan Svensson, Stockholm 1861, höjd 29 mm, vikt 4,7 g, emaljskador.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 7,9 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin 8,25 ct, 8 baguette - och 30 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, 7 ovalslipade smaragder ca 1,11 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/SI2, IGI Diamond Report 201633650, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 17+ mm, vikt 2,7 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr((H-J)/SI, mindre briljanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 1,4 g, de större diamanterna har mycket små nagg vid kuletterna.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,83 ct ca TW(F-G)/VS 1, 9 briljantslipade diamanter 0,90 ctv ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g, nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, 42 smaragdslipade smaragder 22,39 ctv, längd 18 cm, vikt 17,1 g, enstaka smaragder med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 18 cm, vikt 7,7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad grön turmalin ca 1,51 ctv, briolettslipade safirer ca 5,36 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, silver, cabochonslipad kalcedon, 52 rosenslipade diamanter, vikt 9,1 g, stift, flera stenar har skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct ca TW/VS, stl 17,75+ mm, vikt 5,2 g, svensk importstämpel.
ARMRING, 18K vitguld, swiss- och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 5,8x4,8 cm, vikt 12,8 g, några diamanter har nagg och små skador.