Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter 0,65 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Bo Cedstam, Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr/SI2, stl 18,25 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
ATELIER AJOUR, enstensring, palladium, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW/VS, Stockholm 2011, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,04 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 10,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g, diamant med nagg på rondisten, mindre diamanter med skador.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca Ca(M)/SI2, stl 20 mm, vikt 18,7 g, diamant med nagg på kueltten.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,70 ctv, 27 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, smaragd med nagg, några diamanter med nagg, fattningen något sned.
COLLIER, doserad bärnsten 10,4-15,9 mm, lås i sterlingsilver, längd 44,5 cm, vikt 41,5 g.
RING, 18K guld, turkos, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g.
BROSCH, 18K guld/silver, cabochonslipade turmaliner, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, K.Torndals Juvelerare, Stockholm 1957, mått 36x34 mm, vikt 10,8 g, turmalinerna har nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, varav mittstenarna ca 0,71 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,4 g.
Smycken Nål
NÅL, 14K guld, viktoriansk morian, emalj, korall, röd glassten, antik, längd 82 mm, vikt 3,0 g, skev.
COLLIER, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Ca/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 24 prinsess- och 42 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 17,4 g.
H.STERN, örhängen, 19,2K guld, blå topaser, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd ca 13 mm, vikt 5,0 g, etui.