121 - 140 av 303
1...678...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

A G DUFVA, ring, 18K guld, Skuren korall, Stockholm 1937, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

COLLIER, fasetterad korall ca 4,5.5,2 mm, lås i 14K guld, skuren korall, Wien, 1900-talets första hälft, längd 135 cm, vikt 51,4 g.

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, 2 carréslipade safirer, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1960, stl 15,75 mm, vikt 3,7 g, mittstenen med nagg på rondisten, slitna klor och fattningar.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE, 18KK guld, droppslipad ametist ca 5,50 ct, odlade pärlor, Segir, Köping 1960, höjd 40 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 3 000 kr

PÄRLCOLLIER, 8-rader, orientaliska pärlor ca 1,5 mm, lås i förgyllt silver med cabochonslipad safir, antik, längd 40 cm.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, Flandersslipad diamant 1,05 ct, TW(F)/VS1, HRD certifikat 08010018004, Anders Fors Guldateljé, stl 16,5+ mm, 13,7 g, etui.

Utrop: 48 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad safir ca 0,29 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, safiren har litet nagg på kuletten.

Utrop: 4 500 kr

HAND, alliansring, 18K vitguld 23 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 3 900 kr

ARMBAND, 14K vitguld, 141 briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-TCr/P, längd 19,5 cm, vikt 40,5 g, flertalet diamanter med inneslutningar som når ytan samt med naturliga håligheter.

Utrop: 27 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 2,63 ct, 46 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17 mm, något minimalt nagg på fasettkant. vikt 5,0 g.

Utrop: 11 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 4,04 ct, Ca(N)/VS1, GIA report 2225849293, hålighet vid rondisten.

Utrop: 220 000 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad, 8,48 ct, 11,8x12,4x8,6 mm, små nagg och inneslutningar når ytan.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld, droppslipade safirer, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 prinsesslipade och bagetteslipad diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 13 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW(G)/SI2, stift, vikt 2,4 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

HUGO STRÖMDAHL, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,7 g.

5 900 kr

Utrop: 6 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, ca W(H)/SI2, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g, inneslutningar som når ytan.

Utrop: 15 400 kr

GAUDY, ring, 18K vitguld, briljantslipade och swisslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 8,6 g, diamanter med nagg och kulettfasett.

Utrop: 12 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g.

4 900 kr

Utrop: 5 500 kr