Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari
COLLIER, fasetterad korall ca 4,5.5,2 mm, lås i 14K guld, skuren korall, Wien, 1900-talets första hälft, längd 135 cm, vikt 51,4 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, 2 carréslipade safirer, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1960, stl 15,75 mm, vikt 3,7 g, mittstenen med nagg på rondisten, slitna klor och fattningar.
HÄNGE, 18KK guld, droppslipad ametist ca 5,50 ct, odlade pärlor, Segir, Köping 1960, höjd 40 mm, vikt 5,9 g.
PÄRLCOLLIER, 8-rader, orientaliska pärlor ca 1,5 mm, lås i förgyllt silver med cabochonslipad safir, antik, längd 40 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, Flandersslipad diamant 1,05 ct, TW(F)/VS1, HRD certifikat 08010018004, Anders Fors Guldateljé, stl 16,5+ mm, 13,7 g, etui.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad safir ca 0,29 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, safiren har litet nagg på kuletten.
HAND, alliansring, 18K vitguld 23 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 141 briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-TCr/P, längd 19,5 cm, vikt 40,5 g, flertalet diamanter med inneslutningar som når ytan samt med naturliga håligheter.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 2,63 ct, 46 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17 mm, något minimalt nagg på fasettkant. vikt 5,0 g.
DIAMANT, briljantslipad, 4,04 ct, Ca(N)/VS1, GIA report 2225849293, hålighet vid rondisten.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, smaragdslipad, 8,48 ct, 11,8x12,4x8,6 mm, små nagg och inneslutningar når ytan.
RING, 18K vitguld, droppslipade safirer, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 prinsesslipade och bagetteslipad diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW(G)/SI2, stift, vikt 2,4 g.
HUGO STRÖMDAHL, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, ca W(H)/SI2, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g, inneslutningar som når ytan.
GAUDY, ring, 18K vitguld, briljantslipade och swisslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 8,6 g, diamanter med nagg och kulettfasett.