Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari
ALEXANDER TILLANDER, ring, 18K guld, skuren karneol i form av Medusas huvd, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,12 ctv, Helsingfors 1983, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, ena diamanten trasig, karneol något lös i sin fattning.
RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,50-0,60 ct, ca TCa/P, stl 18,5 mm, vikt 5,8 g, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Cr/VS, höjd 26 mm, vikt 19,0 g, stift/clips.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,79 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd ca 45 cm, vikt 78,2 g, enstaka diamanter med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,18 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 7,5 mm, 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder ca 0,71 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, 8,7x8,7 mm, vikt 3,1 g, stift, smaragder med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder ca 0,96 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/P, 9,5x8 mm, vikt 2,0 g, stift, smaragder med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd ca 0,96 ct, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, kedja 40 cm, vikt 3,1 g, smaragd med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer ca 1,33 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/P, 10x8,2 mm, vikt 1,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner ca 0,84 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, 8,7x8,7 mm, vikt 2,9 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,2 g.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, vikt 8,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct, ca TW(G)/SI1, laserinskription 2427160747 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g, den större diamanten är något dimmig.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,78 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,4 g.
RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Cr-Ca/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, mininagg på mittstenens paviljong.