Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blommor, mindre pärlor ca 3,1 mm, delvis rodierat, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonslipade rubiner ca 0,20 ctv, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stift, vikt 1,7 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, ca 41 briljantslipade diamanter ca 0.20 ctv ca TW-W/VS, huggie, vikt 1.3 gram.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct enl gravyr, ca TCr(I)/VS1, stl 16,5 mm, Örns Juvelatelje, Göteborg 1976, skenan avklippt, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, några diamanter med nagg och skador.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 18 prinsesslipade diamanter ca 0.18 ctv ca TW-W/VS-SI, huggie, vikt 1,5 gram.
RING, 18K rodierat guld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 6,0 g.