Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2023
RING, 9K guld, 6 blå safirer, storlek 17+ mm, vikt 5,1 g, safirerna har nagg, en sten lös i sin fattning.
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade safirer ca 1,73 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/P, storlek 17,25 mm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, safir ca 0,51 ctv, längd 38/41 cm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 14 vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,89 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, smaragd med nagg, slitna fasettkanter och inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, åttkantig fasettslipad blå safir ca 0,38 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-Cr/P, mått 6,5 x 6,5 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,1 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan och ytskador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit enligt uppgift 1,43 ct, rundankar, längd 42 cm, vikt 5,6 g.
ARMRING, sterlingsilver, öppen, hamrad, bredd 2,1 cm, inre mått 6,5 cm x 4,7cm vikt 34,5 g
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor ca 11,8 mm, toppig form, stift, vikt 4,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Sven-Uno Nyströms G-Verkstad, Sundbyberg 1959, stl 17,75 mm, vikt 9,1 g, smaragd med slitage och nagg.
RING, 18K guld, safirer ca 0,30 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,4 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, månsten, formgivare Stigbert, Stockholm 1955, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, smaragd, äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, diamanter med nagg, skadad ringskena.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 9,7 g, flera diamanter har nagg och små skador, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.