Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2023
BÄGARE, ett par, silver, pärlbård, Lars Hessling, Linköping 1795, totalvikt 124,2, bucklor, spricka, lagningar.
RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade och 25 baguetteslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 2,0 g, flera diamanter har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, obehandlad rubin ca 0,54 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,1 g, flera diamanter har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 10 mm, vikt 0,4 g, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 13,5 mm, vikt 2,3 g, stift, några diamanter har nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade månstenar 14,38 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 36 mm, vikt 5,9 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 0,72 ct, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/SI, Ceson, Göteborg 1977, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 5,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, vikt 2 g, stift, ena diamanten med nagg.
ÖRRINGAR, 18K guld, 22 flerfärgade behandlade briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
RING, 18K roséguld, knut, briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, svaga fattningar, porositet i guldet.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, nyckel, höjd på hänget 20 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 1,6 g.