Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2023
ARMRING, förgylt sterlingsilver, "Osiris", Paula Pantolin, gångjärnsöppning, vikt 71,3 g.
ÖRRINGAR, förgyllt sterlingsilver, "Osiris", Paula Pantolin, diameter 30 mm, stift, vikt 28,5 g.
COLLIER, sterlingsilver, "Crosschain", Paula Pantolin, längd 61,5 cm, vikt 97,1 g, ask.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, vita safirer, "Crosschain", Paula Pantolin, mått 12 x 12 mm, stift, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, rosenslipade diamanter stl 18,5 mm, vikt 6,1 g, flera diamanter med skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor ca 10,8 mm, knappformade, stift, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, höjd 10 mn, vikt 3,4 g, stift.
COLLIER, 18K guld/vitguld, onyx, åttkantslipade diamanter, längd 38 cm, vikt, 15,8 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, lås och kulor i sterlingsilver, längd 45 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld med granat 0,72 ct, rosenkvarts 0,23 ct, rosa safir 0,12 ct. 10 briljanter 0,06 ctv, W/SI längd 40-42 cm
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin, briljantslipade diamanter 0,12 ct, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g, skadad fattning.