Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
GLENN ROLL, ring, sterlingsilver/18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Trosa 2007, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g. (d)
GLENN ROLL, ring, sterlingsilver/18K guld, Stockholm 2001, stl 17,75 mm, vikt 10,6 g. (d)
EVA BRAGSJÖ, collier, sterlingsilver, trä, diameter 13 cm, vikt 55,8 g, etui från Konsthantverkarna. (d)
RING, 18K guld, agat, Jan Brunk, Stockholm 1984, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g, sten med skada. (d)
ALLIANSRING, 18K guld, tsavoriter, Rolf Guldsmed, Uppsala, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, slitna fasettkanter.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, serienr F5763, stl 17, vikt 32,8 g, skruvmejsel, originaletui, lagning, bruksslitage.
CHOPARD, hänge med kedja, 18K vitguld, Happy diamonds, Love, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS, refnr. 79/2850-20, serienr 9713119, längd 60 cm, vikt 68,9 g, diamanten rör sig ej, originaletui och ytterkartong.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, R(D)/VVS1-VVS2, stift, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/VVS2-VS1, vikt 1,7 g, stift.
Visa varaSmycken Örhängen
SANDBERG, örhängen, 18K guld, Ringo Creoler, höjd örhängen 11 mm, påhängen, vikt 3,4 g, etui.
ARMRING, sterlingsilver, opal, "Osiris", Paula Pantolin, gångjärnsöppning, vikt 40,4 g, ask.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, längd 42,0 cm, vikt 4,9 g, dobbar, ej märkt, utan lås.