Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
SIGURD PERSSON, collier, sterlingsilver, akryl, 2003, hängets höjd 47 mm, vikt 21,8 g.(d).
SIGURD PERSSON, collier, sterlingsilver, delvis förgyllt, 1994, hängets höjd 36 mm, vikt 31 g. (d)
ÖRHÄNGEN, snögubbe, silver, emalj, odlade pärlor, ca 9,5 -10 mm, bergkristall, safirer, Mandelstam, höjd 42 mm, vikt 12,6 g, krokar, originalask.
RING, VALL-E, sterlingsilver, smaragder, emalj, Thomas Madelstam, stl 19,25 mm, vikt 21 g, originaletui.
ARMBAND, 18K vitguld, rubiner ca 0,64 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca W-TCa(H-L)/P, längd 18 cm, vikt 6,6 g, ett fåtal diamanter med nagg.
THOMAS SABO, hänge/kedja, 3 st berlocker, 18K roséguld, briljantslipade diamanter, kvarts, odlad pärla, längd kedja, 60 cm, vikt 10,7 g, etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,87 ctv, River-W/VS-SI, Kaplans Safir, Stockholm 2023, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g, enstaka diamanter har små nagg.
HELALLIANSRING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g, några diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,0 g, några diamanter med nagg.
OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 3, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 15 mm, vikt 6 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås 18K guld/vitguld, Smilet, diameter 12,7 mm, vikt 5,8 g, 2 st collier, etui.
RINGAR, ett par, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, pusselbit på baksidan, storlek 18,25 mm, stämplade "BUTLER", vikt 15,4 g, slitage.
SANDBERG, hänge, sterlingsilver, sköldpadda, mått ca. 40 x 20 mm, vikt 7,3 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 14K guld, kuddformad briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca fancy brown/VS2, oval fasetterad ankarlänk 41 cm, vikt 2,5 g, certifikat från "GWLAB" medföljer.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17,25 mm, vikt 2,7 g.
CARTIER, ring, 18K trefärgat guld, Les must de Cartier, Trinity, refnr 01467H, stl 50, vikt 7,3 g, certifikat från Nymans Ur 1996, etui.