Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
Silver Fat
BENGT BELLANDER, fat, sterlingsilver, mjukt rektangulär, arbetad yta, Stockholm 1970-tal, mått 27,8 x 23,7 cm, vikt 463,5 g. (d)
CARTIER, armband, Love, 18K roséguld, längd 18,5 cm, ref nr SQ9635, etui, ytterkartong skadad i ett hörn, certifikat, vikt 3,6 g
CHOPARD, ring, 18K trefärgat guld Happy diamond, briljant 0,03 ct, stl 15,5 mm, slitage, vikt 15,8 g
GEORG JENSEN, örhängen, Marcia, nr. 618A, sterlingsilver, 22 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/VS-P, design Torun Bülow Hübe, höjd 42 mm, stift, vikt 6,4 g, originalask, ytterkartong.
REY URBAN, enstensring, briljantslipade diamanter ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 15 mm, 5,2 g, diamanten med extrafasetter, storleksändrad, (d)
ERIK TIDÄNG, 2 st ringar, 18K guld/titan, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, stl 16 mm, total vikt 7,2 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 391, sterlingsilver, Torun Bürlow-Hübe, Danmark, längd 10 cm, vikt 25,4 g.
REY URBAN, ring, 18K guld, fasetterad rökkvarts, Stockholm 1968, stl 16,5 mm, vikt 15,9 g. (d)
KAUNIS KORU, brosch/hänge, 18K guld, rökkvarts ca 60,00 ct, Helge Narsakka, Lahtis 1966, mått 40x40 mm, vikt 26,2 g.
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, fasetterad rökkvarts, Stockholm 1967, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g. (d)
ROLAND LANTZ, ring, 18K guld, cabochonslipad turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Stockholm 1970, stl 16 mm, vikt 11,3 g. (d)
REY URBAN, ring, 18K vitguld/guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 1962, stl 16,25 mm, vikt 21,7 g, storleksändrad, oval ringskena. (d)
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCa/SI, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Stockholm 1967, stl 17,25 mm, vikt 18,2 g, mittstenen har nagg vid rondisten, enstaka sidostenar har nagg och skador. (d)
KULTAKESKUS OY, collier, Päron, sterlingsilver, Tapio Wirkkala, Finland 1976, längd 61 cm, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 25 mm, vikt 2,4 g, stift.
SANDBERG, allianring, Alto Semi-Alliance, 18K guld, rosa safirer, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g, originaletui.
SANDBERG, örhängen, 18K guld, rosa safirer, diameter 9,7 mm, vikt 4,6 g, stift, originaletui.
BVLGARI, collier, Divas Dream, 18K roséguld, karneol, briljant 0,03 ct, höjd 16 mm, längd 41/43 cm, vikt 4,9 g, serie nr R69T33, etui, ytterkartong.