Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
HELALLIANSRING, 18K vitguld, safirer 0,80 ctv enligt gravyr, stl 17,5+ mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, flandersslipad diamant ca 0,37 ctv, ca TCr(I)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW/VVS-VS vikt 3,9 g, stift, svaga fattningar.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 10 prinsesslipade diamanter 1,20 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2004, stl 17,5 mm, vikt 10,7 g.
ENGELBERT, hänge/kedja, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/VS, längd kedja 42 cm, vikt 4,3 g.
OLE LYNGGAARD, lås i 18K guld, 2 collier med dobbar, lås 10 mm, längd collier 48 och 46 cm.
SANDBERG, ring, Cocktail, 18K roséguld, ljus ametist 8 mm, stl 17,5+ mm, vikt 5,2 g, repor på ametisten, originalask.
SANDBERG, örhängen, Cocktail, 18K roséguld, ljus ametist 6 mm, vikt 3,4 g, stift, små repor på ametisterna.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCr(I)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g, diamanter med nagg.
RING, silver, delvis förgyllt, Carl Forsberg, Södertälje 1972, stl 17 75 mm, vikt 15,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 10,1 g, en diamant är Ca, enstaka diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
CARTIER, helalliansring, dAmour, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, certifikat XX4798, stl 50 (16 mm), vikt 1,7 g, originaletui, ytterkartong.
RING, 18K guld, cabochonslipad akvamarin med kattöga, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, stenen något lös i sin fattning.
LAPPONIA, collier, 18K guld/platina, 4 åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, Björn Weckström, Finland 1981, längd 42 cm, vikt 5,7 g.