Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 morganiter ca 0,71 ctv, 46 briljanter ca 0,18 ctv, längd 1,5 cm, stängbara krokar, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 månstenar, 40 briljanter ca 0,13 ctv, stängbara krokar, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, ca 15 mm i ytterdiameter, huggies, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, ca 2 cm i ytterdiameter, stift/clips, vikt 3,5 g.
RING, 18K roséguld, citrin, rosenkvarts, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
TIFFANY & CO, ring, platina, kuddslipad diamant 0,54 ct, W(H)/VS2, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, certifikat 33416466 / P02201137, originaletui samt ytterkartong.
ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,93 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, knappmekanism, vikt 7,9 g, någon enstaka diamant med nagg vid kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, TW(F)/SI1, 2 IGI Reports 219624252 samt 201632676, stift, vikt 1,0 g.
W A BOLIN, ring, 18K guld, briljant- och navetteslipade diamanter 1,22 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
MISANI, armband, 18K guld/stål, odlade sötvattenspärlor, kvarts, längd 19 cm, vikt 17,5 g, påse.
ARMBAND, 18K guld, anklarlänk, Bröderna Hedens, Stockholm 1970, längd 19 cm, vikt 30,6 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, Stockholm 1990, diameter 62 mm, vikt 18,6 g. (d)