Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, orientaliska pärlor, ca 1,25 - 3,5 mm, lås i silver med skadad imitatiosnpärla och markasiter, längd 48 cm, vikt 5,5 g.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, antikslipad diamanter ca 1,00 ctv, TW-Ca/VS-P, Cederins Guld, Örebro 1971, stl 20 mm, vikt 4,4 g, slitna fattningar, flera diamanter har skador och nagg.
ENSTENSRING, ca 12K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca TCr(I)/P1, stl 19 mm, vikt 6,4 g, diamanten har en liten skada på rondisten som löper ner mot paviljongen samt några små nagg på rondisten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och baguettslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, en diamant saknas, några diamanter med nagg och skador.
RING,18K guld, rosa safir, 2 diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, infattning till diamanterna är i silver, spricka i guldet på infattningen till safiren.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, diamanter, odlade pärlor, längd 102 cm, pärlor ca 6,5 mm, vikt 55,2 g.
COLLIER, 2-rader, odlade sötvattenspärlor, färgade gröna samt olika storlek och form, peridot, bergkristall, lås i vitmetall, längd 45 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir enligt gravyr 1,30 ct, 10 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,90 ctv ca W/VS, stl 17 mm, svensk importstämpel, vikt 6,4 g, skador på safiren.
SKÅL, hamrad yta, pärlbård, C.G. Hallberg, Stockholm 1924, höjd 6,5 cm, diameter 12,2 cm, vikt 135,5 g, gravyr undertill.
SKÅL, silver, oval, genombrutet brätte, Hooijkaas Zilverfabriek, Nederländerna 1956, höjd 6,5 cm, längd 16 cm, vikt 106,0 g.
SALTKAR, ett par, sterlingsilver, slipad kristall, gallerbård, höjd 55 mm, 2 saltskedar i sterlingsilver med svart emalj, totalvikt 218,2 g, skadad kristall, emaljskador.
DOSA, silver, invändigt förgylld, rektangulär, O. Richter, Stockholm 1914, mått 64 x 46 x 19 mm, vikt 60,9 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0.08 ctv ca W/SI, stift, vikt 0.4 gram, snurrebuss saknas.