Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 57 cm, knutet, vikt 15,3 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor, granater, lås i 14K guld, längd 21 cm, knutet, vikt 12,9 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K guld, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö, vikt 2,4 g, etui.
HÄNGE MED KEDJA, platina/18K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, 14 rosenslipade diamanter, hängets höjd 29 mm, längd 39 cm, vikt 4,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 doserade äldre briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-P, Dahlgren & Co, Malmö 1932, längd 18 cm, vikt 6,2 g, säkerhetskedja.
BROSCH, förgylld metall, jaspis, antik, 37x37 mm, vikt 11,5 5, sliten förgyllning, limrester.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Fancy Light Brown/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har naturaler vid rondisten.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Fancy Yellowish Brown/P1, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Light Yellow-Light Brown/ VS-P, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, mittstenen har nagg vid rondisten i anslutning till inneslutning.
KLACKRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/VS, stl 14,5 mm, vikt 3,3 g
BENGT LILJEDAHL, armring, sterlingsilver, Stockholm 1977, diameter 65 mm, vikt 31,0 g. (d)
RING, 14K guld, hjärtslipad rubin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, rubin ca 0,65 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/VS, höjd 17 mm, kedja 44 cm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, Hjärta, 14K gud, carréslipade rubiner, 30 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 24 mm, kedja 45 cm, vikt 8,6 g.
ÖRHÄNGEN, med påhängen, 18K vitguld, antik- och gammalslipad diamant ca 0,35 ctv, ca TW-Light Brown/VS, odlade pärlor ca 7,4 mm, rosenslipade diamanter, höjd 22 mm, vikt 4,0 g, stift, olika snurrebussar i 18K guld.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VS, Ädelsmedsateljé I Nyköping 1997, stl 16,25+ mm, vikt 3,3 g, gravyr.