Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl ca 19,5 mm, vikt 2,6 g.
Ädelstenar Safirer
2 OBEHANDLADE SAFIRER, kuddslipade, 1,71 ctv, 0,95 + 0,76 ct, Sri Lanka, nagg och slitna fasettkanter.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,72 ct, 7,2x5,8x4,6 mm, Sri Lanka, nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI-P, Stockholm 1963, stl 18,75 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter har nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/SI-P, Stockholm 1956, stl 19 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 7,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 19 mm, vikt 4,6 g, en diamant är utbytt mot skadad glassten, akvamarinen har små nagg.
BROSCH, 18K guld, ametister, halvpärlor, Jugend 1919, längd 35 mm, vikt 2,8 g, en ametist har liten skada på kuletten och en pärla är skadad.
BROSCH, sterlingsilver, rosenkvarts, John Reutner, Ystad 1955, mått 58x34 mm, vikt 12,7 g.
BROSCH, silver, snidad nefrit jade, Warsawa, Polen, diameter 58 mm, vikt 30,0 g, etui.
RING, förgyllt silver, granater, B. E. Franzen, Stockholm 1950, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g, saknar en granat.
RING, 18K guld/platina, safirer, rosenslipade diamanter, Frankrike, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
RING, 18K guld, rubiner, åttkantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, rubiner med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, lås i 18K guld/vitguld, längd 69 cm, knutet, vikt 46,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, W-Cr/VS-SI stl 16 mm, vikt 2,7 g.