Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamanter, längd 42 cm, vikt 3,5 g.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, vikt 2,4 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, vikt 4,5 g, skruvmekanism, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g, diamanter med nagg och skador.
RING, låghaltigt vitguld ca 8K, safirer, diamanter, stl 17 mm, vikt 10,4 g, ringen är stämplad 14K
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor ca 12 mm, toppig form, stift, vikt 4,4 g.
BROSCH, platina/18K vitguld, gammal- och rosenslipade diamanter, längd 57 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir, diamanter, stl 18,5+ mm, vikt 7,2 g. små nagg på safiren.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, vikt 1,9 g, stift.
KALEVALA KORU, armband, Iku-Turso, brons, Germund Paaer, bredd 25 mm, längs 18 cm, vikt 49,9 g.
COLLIER, silver, onyx, markasiter, längd 43 cm, vikt 23,9 g, svenska importstämplar.
Kors, 18K guld, 7 briljant- / åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Huskvarna Guldsmedsverkstad, 1943, ca 40×18 mm, vikt 4,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,42 ctv ca W/VS-SI, stl 20 mm, Schalin, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,27 ctv ca W/VS-SI, stl 20 mm, Schalin, vikt 6,1 g.