Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
RING, tanzanit, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,25+ mm, vikt 2,7 g.
RING, Hjärtan, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCa/P, stl 20,25 mm, vikt 5,6 g, några diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,47 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Iduna, stl 20,25 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv varav mittstenen ca 0,25 ct, ca TW-TCr/VS-SI, Iduna, stl 20,25 mm, 7,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, längd ca 100 cm, pärlor ca 12-14 mm, vikt 241,7 g.
HÄNGE/BROSCH MED KEDJA, silver, bärnsten, diam 37 mm, kedja 70 cm, vikt 21,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, odlad sötvattenspärla, kedja 46 cm, vikt 3,0 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade kvartskulor, guldfärgade detaljer, längd 95 cm.
COLLIER, 3-rader, odlade färgade sötvattenspärlor, bruna och lila, rökkvarts, lås i sterlingsilver, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister ca 8,0 x 6,0 mm, stift, vikt 1,5 g.
4 PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, bruna, stift, vikt 4,0 g.
4 PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, bruna och vita, stift, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.