Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 9,1 g, en diamant med nagg på kuletten, gravyr.
RING, 18K guld, opal, briljantslipade diamanter 0,11 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, en diamant med skada på rodnsiten.
HÄNGE, 18K guld, fasetterad rökkvarts, Johan Pettersson, Stockholm 1929, höjd 46 mm, vikt 18,5 g.
TENNISARMBAND, 18K förgylld vitguld, 62 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 18 cm, Iduna, vikt 7,1 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,32 ct, W(H)/VS2, IGI certifikatnummer F1I24740, förseglad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,63 ctv, River-TW/VS-SI, vikt 1,6 g, stift, diamanterna har extra fasetter vid rondisten och små nagg på kuletterna.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade och chipsformade, fasetterad ametist, silverfärgade detaljer, längd 90 cm.
COLLIER, kulor av kvarts, längd 60 cm, vikt 154,4 g, dobbar som passar till Lynggaard.
REY URBAN, manschettknappar, sterlingsilver, Stockholm 1985, vikt 19,6 g. (d)
REY YRBAN, manschettknappar, sterlingsilver, Stockholm 1997, vikt 17,4 g. (d)
H. STERN, ring, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,50 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, slitage, akvamarinen har nagg och rör sig i fattningen, en diamantfattning saknar en klo.
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, Montana mossagat, signerad Per Sköld, Stockholm 1954, mått 53x41 mm, vikt 16,7 g.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, ovalslipad, 1,41 ct, 7,1x5,6x4,3 mm, inneslutning når ytan på paviljongen.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, barocka, längd 105 cm, knutet, vikt 98,5 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 4,5 g, diamant med skadad kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,3 g.
RING, 14K delvis oxiderat guld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, gröna bestrålade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, åttkantslipade diamanter, blå bestrålade diamanter, skruvstift, vikt 3,9 g, snurrebussar i 18K guld, diamanter med nagg och skador.