541 - 560 av 698
1...272829...35 Gå till
Just nu klubbas Allmänna online. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023

Klubbad för

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 9,1 g, en diamant med nagg på kuletten, gravyr.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K guld, opal, briljantslipade diamanter 0,11 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, en diamant med skada på rodnsiten.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE, 18K guld, fasetterad rökkvarts, Johan Pettersson, Stockholm 1929, höjd 46 mm, vikt 18,5 g.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

TENNISARMBAND, 18K förgylld vitguld, 62 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 18 cm, Iduna, vikt 7,1 g.

Utrop: 5 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,32 ct, W(H)/VS2, IGI certifikatnummer F1I24740, förseglad.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,63 ctv, River-TW/VS-SI, vikt 1,6 g, stift, diamanterna har extra fasetter vid rondisten och små nagg på kuletterna.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade och chipsformade, fasetterad ametist, silverfärgade detaljer, längd 90 cm.

Utrop: 350 kr

COLLIER, kulor av kvarts, längd 60 cm, vikt 154,4 g, dobbar som passar till Lynggaard.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

REY URBAN, manschettknappar, sterlingsilver, Stockholm 1985, vikt 19,6 g. (d)

750 kr

Utrop: 450 kr

REY YRBAN, manschettknappar, sterlingsilver, Stockholm 1997, vikt 17,4 g. (d)

700 kr

Utrop: 450 kr

H. STERN, ring, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,50 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, slitage, akvamarinen har nagg och rör sig i fattningen, en diamantfattning saknar en klo.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 3 300 kr

ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, Montana mossagat, signerad Per Sköld, Stockholm 1954, mått 53x41 mm, vikt 16,7 g.

375 kr

Utrop: 425 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 1,41 ct, 7,1x5,6x4,3 mm, inneslutning når ytan på paviljongen.

Utrop: 800 kr

PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, barocka, längd 105 cm, knutet, vikt 98,5 g.

550 kr

Utrop: 350 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 4,5 g, diamant med skadad kulett.

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,3 g.

1 800 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 14K delvis oxiderat guld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, gröna bestrålade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.

3 200 kr

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, åttkantslipade diamanter, blå bestrålade diamanter, skruvstift, vikt 3,9 g, snurrebussar i 18K guld, diamanter med nagg och skador.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 16 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,1 g, de större diamanterna har inneslutningar som når ytan, ett fåtal diamanter har nagg.

Utrop: 4 200 kr