Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,55 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,5 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,0 g, någon diamant med litet nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,6 g, någon diamant med litet nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, vikt 1,4 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, längd 39-41 cm, vikt 4,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, knappformade ca 9 mm, magnetlås, knutet, längd 46 cm.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, onyx, längd 46 cm, 19 cm, 4 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister ca 7,0 x 5,0 mm, stift, vikt 1,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17,0 mm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5 mm, lås i 18K guld, längd 42 cm, vikt 22,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något barocka, ca 7 - 7,25 mm, lås i silver, längd 45 cm.
4 PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-11,0 mm, halvrunda, stift.
RING, 18K vitguld, dropp- och briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.