Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, höjd 29 mm, vikt 2,3 g, 1 snurrebuss i silver, 1 saknar snurrebuss.
RING, 18K guld, smaragdslipad citrin ca 47 ct, stl 16,75 mm, vikt 17,6 g, citrinen sitter något lös i fattningen samt har några små nagg.
BROSCH, 18K guld, turmaliner, granater, kvarts, mått 71 x 45 mm, vikt 10,9 g. några stenar skadade.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, gravyr.
PANDORA, ring, sterlingsilver/14K guld, 2 briljantsliapde diamanter ca 0,08 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 10,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/SI, stl 16,75+ mm, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,01 ctv, 2 droppslipade rubiner, 2 carréslipade blå safirer, höjd 32 mm, krokar, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, 33 diamanter med olika slipningar ca 0,75 ctv ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g, nagg.
ALTON, pärlcollier, något barocka odlade pärlor, lås i 18K guld, Falköping 1968, längd 47 cm, knutet, vikt 35,2 g, 1 pärla saknas på låset.
RING, 18K guld/vitguld, bergkristall ca 20 ct, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g, bergkristallen med nagg.
COLLIER, förgyllt silver, ametister, halvpärlor, längd 45 cm, höjd på hänget 6,3 cm, svenska importstämplar, vikt 28,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g, en swisslipad diamant, diamant med skada på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad mörkblå safir, 14 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 3,3 g, safiren med slitna fasettkanter, etui.
RING, 18K guld, 1 briljantslipad samt 47 åttkantslipade diamanter 0.16 ctv W/P, Guldfynd, stl 18 mm, vikt 2,5 gram, lagning under fattning.