Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
RING, 18K vitguld, sannolikt syntetisk rubin, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,14 ct, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 4,50-7,80 mm, silverlås, säkerhetskedja i vitmetall, längd 45 cm.
HÄNGE MED KEDJA, Hjärta, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, Alton, Falköping, längd 40 cm, vikt 6,4 g.
LINDSTRÖM, armring, sterlingsilver, bergkristall, Bengt Hallberg, Köping 1973, inre omkrets ca 16,5 mm, vikt 25,8 g, öppningsbar, signerad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv ca W/VS, vikt 3,1 g, sågad skena.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,5 mm vikt 2,6 g.
HÄNGE, Kors, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 37 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, ovalslipad akvamarin ca 2,0 ct, Jönköping 1947, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g, stenen med slitage.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/P, vikt 2,1 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,31 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/P, höjd 12 mm, vikt 2 g, huggies.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g.
KEDJA, 18K guld, cordell, doserad, längd ca 44 cm, säkerhetskedja, vikt 8,8 g, lödningar.