Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
HÄNGE MED KEDJA, 9K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/P, hjärtslipad gul safir ca 0,38 ctv, längd 40/45 cm, vikt 1,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 14 oval- och briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,2 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,8 g, någon diamant med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,70 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 1,6 cm, längd på kedjan 45 cm, vikt 2,2 g, rubinen har små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/P, droppslipad safir ca 0,45 ct, kedja 41 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 9K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/SI-P, hjärtslipad gul safir ca 0,67 ctv, längd 40,5/46 cm, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt1,0 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt 1,1 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
HÄNGE, Kors, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, höjd 35 mm, vikt 1,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca TW-W(G-H)/P, stl vikt 2,1 g, en diamant har skada vid rondisten, ytliga inneslutningar.
RING, 18K guld, grön safir, mindre mörkblå safirer, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, nagg på safirer och diamanter.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamante ca 0,50 ctv, stl 16,75m, vikt 3,8 g, skev ringskena, nagg på några av diamanterna.
RING, 18K guld, smaragd, 3 baguetteslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17 mm, vikt 5,0 g, mycket små ytliga repor på smaragden.
HÄNGE, 18K guld, smaragd, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd ca 2 cm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragder, 10 baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, stift/clips, vikt 7,5 g.