Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
DIAMANTER, 17 st, briljantslipade, ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, silver, snidad betrgkristall, onyx, åttkantslipade diamanter ca 0,70 ct, ca TCa-LY/SI-P, höjd 30 mm, vikt 8,2 g, stift, stopp i plast, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, silver, smaragdslipade morganiter ca 1,1 ctv, bergkristall ca 20,0 ctv, åttkantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TCa-LY/SI-P, höjd 41 mm, vikt 9,7 g, stift, stopp i plast, limretser.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad syntetisk safir, rosenslipade diamanter, Thomasson & Jonsson, Stockholm 1926, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, tvådelad, palladium och titan, prinsesslipad diamant ca 0,17 ct, ca Fancy Deep Brown/VS, Erik Tidäng, Stockholm 2010, stl 19,5 mm, vikt 10,5 g, diamanten har nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,25 ctv, TW/VS, stift, vikt 1g.
EFVA ATTLING, Ring Around Ring, sterlingsilver, stl 19,5 mm, vikt 11,7 g, originaletui.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, åttkantig vidgande kolonner, pårlbårdsrand, manchetter, Mgab, Uppsala 1966, höjd 20 cm, fylld botten, vikt 559,5 g.
RING, 18K guld, färgstenar bl. a. kalcedon, kvarts, rubin, safir, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 9,5 mm, off round, vikt 2,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, vikt 1,2 g, stift.