Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
SMYCKESET, 2 delar collier, örhängen, förgylld metall, keramikpärlor, korall, Indien, 1930-tal, längd collier 41 cm, höjd örhängen 70 mm, örhängena har clips.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g, slitage, diamanten har stora skador.
ENSTENSRING, 14K guld. kuddslipad diamant ca 1,00 ct ca TCa(L)/P1, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås i 18K vitguld, längd 66 cm, knutet, vikt 54,6 g.
RING, 18K guld, rubin, åttkantslipade diamanter, stl 17,25+ mm, stämplad GHA, vikt 3,2 g.
ARMBAND, sterlingsilver, odlade pärlor, längd 18,5 cm, vikt 19,1 g, säkerhetskedja, saknar två pärlor.
PASCALE MONVOISIN, collier, Calypso No1 Necklace, 9K guld/silver, briljant, smaragder, längd 37/41 cm, vikt 3,9 g, originalask.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, något slitna klor.
PANDORA, armband, Moments, sterlingsilver, 9 berlocker, glas, vikt 43,1 g, originaletui.
Smyckestillbehör Övrigt