Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,8-11,2 mm, halvrunda, stift, vikt 3,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,9 mm, halvrunda, stift, vikt 3,8 g.
BÄGARE, silver, spår av invändig förgyllning, på räfflad fotring, vidgande, cicelerad dekor, Erik Ernander, Uppsala 1800, höjd 95 mm, diameter 73 mm, vikt 66,8 g, någon smärre buckla.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, blomdekor, Fyedor Ivanov, Moskva 1876, okänd kontrollmästarstämpel, höjd 75 mm, diameter 60 mm, vikt 57,5 g.
DOSA, silver, invändigt förgylld, med lock, Anders Lundqvist, Stockholm 1823, höjd 45 mm, diameter 77 mm, vikt 123,5 g, gravyr.
DOSA, silver, invändigt förgylld, rokoko, otydbar mästarstämpel, Stockholm 1700-talets mitt, mått 65 x 54 mm, vikt 74,3 g, gravyr, bristning.
DOSA , silver, filigranarbete, Nederländerna 1800-talets slut, mått 50 x 50 mm, vikt 36,9 g, stängs ej helt.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17,0 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister ca 7,0 x 5,0 mm, stift, vikt 1,0 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2 - radigt, odlade pärlor, ca 6,25 mm, lås i silver med odlade pärlor, längd 18 cm, vikt 19 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad morganit 8,46 ct, rosa och grön tumaliner 1,22 ctv, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, originalask.
SMYCKESET, collier, 2 par örhängen, armband, ring, granater, förgyllt silver, låghaltigt guld, pärlor, dom mindre örhängena är i förgylld metall.