Avslutad | Moderna – Lördag 11 november 2023
HELALLIANSRING, 18K guld, flerfärgade safirer 2,38 ctv stl 18,25 mm, vikt 4,7 g.
STIGBERT, hänge, 18K guld, smaragdslipad bergkristall, Stockholm 1967, höjd 39x13 mm, vikt 12,3 g, bergkristallen med mindre nagg,
GEORG JENSEN, Fusion, 3-delar, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 62-63 (19,75-20 mm), vikt 21,8 g, slitage.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, opal, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1976, stl 16,75 mm, vikt 12,7 g, iläggskula för storleksförminskning. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW/VS, design Helena Skolling, stl ca 16 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca TW/VS, design Helena Skolling, stl ca 16 mm, vikt 8,6 g, diamant med nagg på kuletten, ask från Formsak.
OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, Elefant, sterlingsilver, design Charlotte Lynggaard, längd 68 cm, höjd på hänget 20 mm, vikt 9,2 g. originalpåse, innerpåse.
RING, 18K guld, rundslipad akvamarin, Lennart Wahlström, Stockholm 2001, stl 18,5 mm, vikt 8,7 g.
GEORG JENSEN, collier/brosch, Surf, sterlingsilver/gummi, nr. 432, mått på hänget 3,5 x 3,7 cm, längd på rem 43 cm, vikt 31,4 g, smyckespåse, originaletui.
FIRMA SVENSKT TENN, collier, 2 rader, förgylld tenn/metall, 4 duvor, formgiven av Estrid Ericsson, längd ca 85 cm, vikt 95,4 g, originaletui, slitage.
CHOPARD, hänge med kedja, Happy Diamond, 18K vitguld, pärlemor, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, ref.nr. 79/6772, serienr. 6090671, höjd på hänget 1,5 cm, längd på kedjan 43 cm, vikt 8,5 g.
CHOPARD, ring, Chopardissimo, 18K roséguld, ref.nr. 826580-5109, serienr. 6154156, stl 16,75 mm, vikt 18,2 g,
LAPPONIA, collier, Space Apple, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1976, längd 75 cm, vikt 35,8 g.