Avslutad | Moderna – Lördag 11 november 2023
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, Dew Drops, höjd 4 cm, vikt 4,5 g, originaletui.
SANDBERG, collier, 18K guld/vitguld, odlad golden south sea pärla, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, längd 39 cm, vikt 17,5 g, smyckespåse, originaletui.
EFVA ATTLING, örhängen, 18K guld, Little Rose Petal, vikt 6,4 g, krok, signerad, originaletui samt ytterkartong.
ENGELBERT, ring, silver, bergkristall, design Stigbert, Stockholm 1964, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g, bergkristallen med små nagg.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, kärleksknut, Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
HÄNGE, 18K svartrodierat guld, odlad golden southsea pärla 12,0 mm, ovalslipad citrin ca 7,73 ct, 3 gula safirer ca 0,05 ctv, 43 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-LBr/SI-P, höjd 56 mm, vikt 8,2 g, citrinen är fastlimmad i fattningen, några diamanter och safirer har nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VS, Guldsmed Christian Fredriksson, Stockholm 2002, stl 16 mm, vikt 8,2 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,68 ct, River(E)/Loupe Clean(IF) HRD certifikat 102292 från 1982, förseglad, spricka i förseglingen.
LISEN STIBECK, ring, 18K vitguld, 102 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 14,7 g, 1 diamant är utbytt mot vit sten.
RING, 18K vitguld, 4 fantasi - och 28 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, snögubbe, silver, emalj, odlade pärlor, ca ca 13 samt 10 mm, 4 safirer, diamanter, Mandelstam, höjd 43 mm, vikt 12 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, snögubbe, silver, emalj, odlade pärlor, ca 12,5 samt 7,5 mm, 6 diamanter 0,15 ctv, Mandelstam, höjd 46 mm, vikt 9,6 g, krokar, originalask.
RING, VALL-E, sterlingsilver, ametist, citriner, emalj, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 18,2 g, originalask.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, urverk, Junk collection, Mandelstam, diameter 24 mm, vikt 21 g, originaletui.