Avslutad | Moderna – Lördag 11 november 2023
RING, silver/18K guld, Stjärnsvamp, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 17,6 g, originalask.
RING, förgyllt silver, citrin ca 10,0 ct, briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 17,25 mm, vikt 16,2 g, originaletui.
ARMBAND, 18K vitguld, blå safirer ca 0,71 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca W-TCa(H-L)/P, längd 18 cm, vikt 6,6 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI2, möjligen något rosabrun färgton, Noeleon, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, diamanten har nagg vid kuletten.
THERESIA HVORSLEV, sterlingsilver, blomma, venezialänk, längd ca 42 cm, vikt 6,0 g.
HEDWIG WESTERMARK, ring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 2019, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g, originalask.
HEDWIG WESTERMARK, alliansring, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor ca 6,9-13,2 mm, lås i sterlingsilver, fjädern trasig, From, längd 46 cm, vikt 68,8 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops Lace, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,035 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, höjd 23 mm, vikt 4,6 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops, 18K roséguld, Charlotte Lynggaard, höjd 23 mm, vikt 5,9 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops Heart, 18K guld, briljantslipad diamant 0,01 ct, TW/VS, Charlotte Lynggaard, höjd 19 mm, vikt 3,7 g.
Smycken Påhängen
OLE LYNGGAARD, påhängen, Pendant Drop, 18K guld, blush månstenar, Charlotte Lynggaard, höjd 34 mm, vikt 4,5 g, krokar.