Avslutad | Moderna – Lördag 11 november 2023
ENGELBERT, örhängen, Petit Pure Elegance, 18K vitguld, svarta diamanter 0,50 ctv, höjd 49 mm, vikt 7,9 g, stift.
BVLGARI, ring, monologo, 18K guld, omarbetad med inre ringskena, stl 13,75 mm, vikt 15,5 g, originaletui.
Smycken Slät ring
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, stl 21 mm, bredd 11,7 mm, vikt 18,7 g, signerad.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 19,5 mm, vikt 14,2 g, gravyr.
BVLGARI, ring, b.Zero1, 4 band, 18K guld, referens FNH9EE, stl 59 (18,75 mm), vikt 12,5 g, originalask.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K vitguld, serienr GX6013, stl 19, vikt 35,3 g, skruvmejsel, originaletui, bruksslitage, före 2011.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, creoler med 52 briljanter 0,54 ctv, ca W/VS, Orloff of Denmark, originaletui, stift, vikt 2,8 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Fidelity, 18K guld/vitguld, stl ca 17+ mm, vikt 13,5 g, lätt slitage.
STRÖMDAHL, hänge, 18K guld, svart emalj, 2 smaragder, leopard, höjd 25 mm, vikt 6,6 g.
TIFFANY & CO, platina, Milgrain Band Ring, bredd 3 mm, stl 21,5 mm, vikt 6,3 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,2 g.
BORGILA, armband, sterlingsilver, månsten, Stockholm 1958, stl 19, vikt 19,3 g, (d).
KERSTIN ÖHLIN -LEIJONKLOU, ring, silver, pärlor, Östersund 1971, stl 16 mm, vikt 11 g, (d)
EFVA ATTLING, Rose petal earrings, sterlingsilver, vikt 13,6g, längd 8 cm, hänget 3,5 lång x 3 cm bred. ask medföljer
COLLIER, sterlingsilver, korall, Jönköping 1966, Corpus Thord Alvholm Atelje, vikt 31,9 g, halsring mått ca 12,3 cm x 11,5 cm, hänge mått 3,6 cm x 2,8 cm.