Avslutad | Moderna – Lördag 11 november 2023
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Key pendant, sterlingsilver, kullänk, längd 47 cm, vikt 20,8 g
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, sterlingsilver, odlad pärla, Ceson, Stockholm 1987, mått 20x50 mm, vikt 7,2 g.
BVLGARI, ring, b.Zero1, 3 band, 18K vitguld, stl 51 (16,25 mm), vikt 9,0 g, originalask.
EBBA BRAHE, hänge, silver/18K guld, åttkantslipade diamanter 2,70 ctv enligt gravyr, höjd 7 cm, vikt 9,6 g, etui.
CHOPARD, collier, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, Happy Diamond, längd kedja 42 cm, vikt 21,7 g, referensrumret är otydbart på baksidan pga slitage.
ARMBAND, 18K guld, 256 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, Vhernier, Italien, längd 18,5 cm, vikt 72,8 g, svaga fattningar.
POMELLATO, hänge, Rouge Passion, 9K guld, orange syntetisk safir, längd ca 21 mm, bredd ca 11,5 mm, vikt 4,8 g.
TIFFANY & CO, örhängen, Olive Leaf, sterlingsilver, design Paloma Picasso, höjd 11 mm, stift, vikt 1,5 g, etui
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, serienr F5763, stl 19, vikt 32,8 g, skruvmejsel, originaletui, lagning, bruksslitage.
RING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g.
KARLHEINZ SAUER, collier, silver, rökkvarts, Mörbylånga 1972, innermått ca 14 x 11 cm, vikt 73,3 g.(d)
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 117 briljantslipade diamanter ca 5,86 ctv, ca River(D)-W/VS-SI, doserat, längd 42 cm, vikt 18,9 g, mittstenen har GIA laserinskription 5136528191 samt dossier.
RING, 18K guld, 19 droppslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW-W/VS, flexmodell, stl ca 16 mm, vikt 4,6 g.
TIFFANY & CO, armring, sterlingsilver, stel, öppen, ca 5,5×4,5 cm, 1837, vikt 34,5 g.
REY URBAN, ring, 18K guld/vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Stockholm 1993, stl 18,75 mm, vikt 7,9 g, slitage.(d)
REY URBAN, ring, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,65 ct, ca TW(G)/SI,12 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, Stockholm 1977, stl 18 mm, vikt 6,9 g.(d)