Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
ARMBAND, sterlingsilver, ametist, Alf Halldings guldsmedsatelje, Örebro1969, stl 17, vikt 94,5 g,
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 14K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, kors, mått 18 x 12 mm, stift med skruv, vikt 2,5 g.
BROSCH, 14K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, kors, mått 24 x 18 mm, vikt 2,8 g.
KALEVALA KORU, hänge med kedja, brons, höjd på kulan 2,5 cm, längd på kedjan 51 cm, vikt 8,1 g, slitage.
HÄNGE MED KEJDA, kors, förgylld metall, granater, antik, höjd på korset 6,5 cm, längd på kedjan 45 cm, vikt 12,7 g, 1 granat saknas.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,8 g, diamant med kulettfasett.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, längd 48 cm, lås i sterlingsilver, vikt 24,0 g, knutet.