Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
ARMRING, 18K guld, 56 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv ca W/P, 21,8 g, skadade stenar, svaga fattningar.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, flera diamanter med skador.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter 0,33 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 15,75 mm, Kaplans Safir, vikt 2,1 g, diamanter med kulettfasett, safir med nagg och slitna fasettkanter, spricka i guldet.
RING, 18K guld, 5 safirer ca 0,60 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g, safirer med slitna fasettkanter och nagg.
TRESTENSRING, 18K guld, rosa safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, Stockholm 1909, stl 18 mm, vikt 2,8 g, safir och diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,31 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, diamanter med nagg på kuletten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,33 ct, TW(G)/VVS2, certifikat HRD 142870, från 1984, förseglad.
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, rund blandslipning, 1,82 ct, certifikat IGI F1H89108, från 1985, förseglad.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, oval blandslipning, 0,43 ct, certifikat IGI F1H89464, från 1985, förseglad.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, smaragdslipad, 0,90 ct, certifikat IGI 1L131950, från 1988, förseglad.
ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, Montana mossagat, signerad Per Sköld, Stockholm 1954, mått 53x41 mm, vikt 16,7 g.