Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
MIKIMOTO odlad pärla 6,4 mm, sterlingsilver, längd 40,5 cm, vikt 2,8 g, smyckespåse medföljer.
HELALLIANSRING, 18K rodierat, 46 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Ca/P, stl 17,25 mm, vikt 1,4 g, svaga fattningar några diamanter med inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
H. STERN, ring, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,50 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, slitage, akvamarinen har nagg och rör sig i fattningen, en diamantfattning saknar en klo.
BÄGARE, 15 st, silver, delvis förgyllda, niello, Moskva 1958-1964, höjd 9,5 cm, totalvikt 642,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir ca 0,35 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-W/P, höjd 12 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,9 g.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, ovalslipad, 1,41 ct, 7,1x5,6x4,3 mm, inneslutning når ytan på paviljongen.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, kvadratisk kolonn, på rund fot, GAB, Stockholm 1962, höjd 15 cm, fylld botten, vikt 341,4 g, någon liten buckla.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad ametist, 3 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/P, höjd 19 mm, vikt 1,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g, stift, saknar stopp.
SPÄNNE, sterlingsilver, ametist, kalcedon, odlad halvpärla, Per Arne Terrs, Växjö 1967, längd 77 mm, vikt 22,8 g.