Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca W-Cr/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, bokstav T, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/VS, mått 8,0 x 6,0 mm, kedjans längd 40 cm, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,060 ctv, ca TW-TCa/P, stl 17 mm, vikt 3,2 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, vikt 1,6 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten
HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 2,2 g, en diamant är pique med inneslutning som når ytan.
BROSCH, sterlingsilver, onyx, markasiter, grön sten, halvmåne, höjd 49 mm, vikt 33,8 g.
REY URBAN, armband, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1961, bredd 5 cm, vikt 58,5 g.
RING, 18K guld, rubin, åttkantslipade diamanter, stl 17,25+ mm, stämplad GHA, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, Kaplans Safir, 1977, vikt 2,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld med en droppslipad ljusblå akvamarin ca 0,40 ct, omgiven av 15 briljanter ca 0,13 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI, vikt 0,8 g.
RING, 18K guld, smaragd, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, 4,9 g, skena för storleksändring, en diamant med nagg.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, diamanterna med inneslutningar som når ytan samt nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, kulor av lapis lazuli, lås i silver/18K guld, längd 92 cm, vikt 60,1 g, ej knutet.