Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
CARMOSÉRING, 18K guld, snidad korall, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca LY/SI-P, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, baguetteslipad peridot, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g.
RING, 14K guld, granater, odlade pärlor, stl 17 mm, vikt 2,8 g, några pärlor med slitage.
EFVA ATTLING, örhängen, Twosome earrings, sterlingsilver, höjd 17 mm, vikt 5,6 g, stift.
LOTTA JEWELLERY, örhängen, Knoppar, sterlingsilver, delvis förgyllt, höjd 50 mm, vikt 10,9 g, stift, etui.
RING, 18K guld/vitguld, smaragdslipad ametist, Engelbert, Stockholm 1959, stl 18,25 mm, vikt 8,3 g, stenen sitter något löst i sin fattning, ametisten med slitage.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W/VS, vikt 0,9 g, stift.
RING, 18K vitguld, blå topas, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm vikt 2,5 g.
BROSCH, 18K guld, sockertoppslipade ametister, odlade pärlor, mått 25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, odlade pärlor, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g, kulor för storleksminskning.