Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3-7 mm, längd 52 cm, lås i 18K guld, men insticksdelen är metall, vikt 11,8 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 smaragdslipade citriner, mått örhängen ca 8,8x6,8 mm, stift, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter, mått 11 mm, vikt 3,8 g, briljanter och åttkantslipade diamanter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,5 g.
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, gulmetall, fasetterade ametister och granater, clips, etui Svenskt Tenn, skador.
H STRÖMDAHL, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr varav mittstenen ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
RING, 18K guld, 5 navetteslipade smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4 g, enstaka smaargder med skador och nagg.
RING, 23-18K guld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, stl 18,5 mm, vikt 6,2 g, fattning i silver, en diamant saknas.
ARMBAND, förgyllt silver, ovalslipade ametister, Hedblom, Stockholm 1901, längd 19 cm, vikt 23,5 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, lila stjärnsafir ca 4,0 ct, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad syntetisk spinell, 20 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, Bengt Hallberg, Köping 1983, stl 18,5 mm, vikt 6,1 g.