Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,15 ct, TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,5 g, storleksändrad.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade och chipsformade, fasetterad ametist, silverfärgade detaljer, längd 90 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor ca 6,5 mm, knutet, lås i sterlingsilver, strass, längd 46 cm.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, 7 odlade pärlor, Martin Öhman, Lycksele 1965, höjd 100 mm, diameter 57 mm, vikt 54,8 g, 1 pärla har lossnat.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, odlade pärlor, vita syntetiska safirer, Ceson, Göteborg 1962, höjd 50 mm, diameter 105 mm, vikt 61,2 g, nål medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,3 g, stift.
RING, oxiderat sterlingsilver, prasiolit, peridoter, cubic zirkon, stl 18 mm, vikt 15,4 g.
RING, delvis förgyllt sterlingsilver, iolit, ametister, safirer, stl 18,75 mm, vikt 16,2 g, nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i silver, längd 88 cm, vikt 49,2 g, i behov av omträdning.