Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, blomdekor, Stepan Prokorov, Moskva 1877, höjd 5 cm, vikt 27,5 g, monogram.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, på rund fotring, blomdekor, Pyetr Loskutov, Moskva 1852, kontrollmästarstämpel Andrei Kovalsky, höjd 9,5 cm, vikt 100,4 g.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, på räfflad fotring, rocaillemönster, troligen Pyetr Loskutov, Moskva 1851, kontrollmästarstämpel Andrei Kovalsky, höjd 13 cm, vikt 142,5 g, buckla.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade sötvattenspärlor 5,6 mm, 2 blå safirer, höjd 10 mm, stift, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, lås i 18K guld, längd 41 cm, knutet, vikt 18,9 g.
RING, 18K guld, 3 smaragder, 12 troligen syntetiska vita safirer, Johan Pettersson, Stockholm 1957, stl 19,5 mm, svenska importstämplar, vikt 2,1 g, slitage på stenarna.
SYSKONRING, platina, gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 1,8 g, slitna fattningar, en klo skadad.
SYSKONRING, 18K vitguld, safir, oval gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, nedslitna klor
HÄNGE, 18K vitguld, snöflinga, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, höjd 24 mm, vikt 1,6 g, skev.