Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
COLLIER, kulor av kvarts, längd 60 cm, vikt 154,4 g, dobbar som passar till Lynggaard.
HÄNGE, 18K guld, turkos, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 25 mm, vikt 3,7 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, förgylld metall, svart emalj, pärla, höjd 43 mm, vikt 11,6 g, emaljskador.
FINNFEELINGS, hänge, Själens Öga, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, design Bernt Högkvist, höjd 21 mm, vikt 6,3 g, etui.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W(H)/P, stl 19 mm, vikt 4,6 g.
STEN & LAINE, collier, sterlingsilver, bergkristall, Karl Laine, Finland, Salo 1999, längd 40,5 cm, vikt 20,2 g.
STEN & LAINE, armband, sterlingsilver, bergkristall, Karl Laine, Finland, Salo 1999, längd 19 cm, vikt 9,7 g.
STEN & LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, bergkristall, Karl Laine, Finland, diameter 10 mm, längd 41 cm, vikt 2,5 g.
STEN & LAINE, örhängen, sterlingsilver, bergkristaller, Karl Laine, Finland, diameter 10 mm, vikt 2,4 g, stift.
SMYCKESSET, brosch och örhängen, förgyllt silver, filigran, höjd 18 mm, diameter 46 mm, vikt 19,7 och 6,1 g, skruvmekanism.
W.A. BOLIN, collier, Nyckel till Valhall, silver, Stockholm 1971, längd 73 cm, vikt 40,5 g.
COLLIER, silver, Gutasagan, Havde och Vitstjärna, Debe-Form Smyckessmederna I-B Dahlquist & Olov Barve, Malmö 1963, höjd 49 mm, längd 53 cm, vikt 27,7 g.