Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
Smycken Diadem
DIADEM, silver, imitationspärlor, Michelsen, Stockholm 1960, höjd 30 mm, vikt 15,6 g, slitage på imitationspärlorna.
SKÅL, silver, genombrutet galler, tvinnade hänklar, pärlbård, Moskva 1801, kontrollmästare Ivan Ivanovich Vikhlyaev, höjd 55 mm, längd 168 mm, vikt 159,8 g.
LJUSSTAKE, silver, på rund fot, svängda reliefåsar, blomdekor, Tage Göthlin för Tesi, Göteborg 1963, höjd 21 cm, fylld botten, signerad, vikt 490,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl ca 15 mm, vikt 3,5 g, pålödda kulor i ringskenan
HÄNGE, 18K guld, Independent Order of Odd Fellows, allseende ögat, döskalle, höjd 67 mm, vikt 7,2 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, barocka odlade pärlor ca 1,1-9,3 mm, lås i silver med safirer, längd 85 cm, knutet, vikt 44,7 g, nåra pärlor skadade.
TENNISARMBAND, 18K förgylld vitguld, 62 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 18 cm, Iduna, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct ca W/VS, stl 19 mm, Ceson, 1977, vikt 8,2 g.
PÄRLCOLLIER, barocka odlade grå pärlor ca 7,9-8,3 mm, lås i vitmetall med paste, knutet, längd 94 cm, vikt 73,7 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, längd 82 cm, vikt 59,7 g, dobbar som passar till Lynggaard.