Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, en diamant med skada.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, turkoser, lås och delar i sterlingsilver, längd 82 cm, knutet, vikt 39,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,5-8,0 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, längd 90 cm, knutet, vikt 71,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct enligt gravyr, ca TCr/SI2, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, diamanten har skador och nagg, en trasig klo, slitna fattningar, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,6 g.
SATLKAR, ett par, sterlingsilver, med 2 skedar, på 4 fötter, med hänklar, Edmond Tetard, Frankrike ca 1900, höjd 72 mm, längd på skedar 105 mm, vikt 199,3 g.
SALTKAR, ett par, Tripods, silver 13 1/4 löth, antika, troligen Norge, diameter 65 mm, vikt 53,3 g, 3 saltskedar medföljer, bucklor.
SALT & PEPPARKAR, Horn, silver, antika, Magnus Aase, Bergen, Norge, höjd 60 mm, vikt 35,6 g.
BROSCH, Löv, 15K guld, vit och grön enalj, 2 pärlor, märkt KLB, refnr X14800, 30x25 mm, vikt 4,5 g, emaljskador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter 0,21 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
Ädelstenar Safirer
ROSA OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad 0,61 ct, mått 4,8x5,9x2,3 mm, ej centrerad kulett.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, carréslipade rubiner, stl 19,5 mm, vikt 2,7 g, rubinerna har kraftigt slitage.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, barocka, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stift, vikt 5,9 g.